Pewnie, niejednokrotnie chciałeś sam zaprojektować koszulkę. Zobacz jak to jest naprawdę.
Wyobraź sobie, że zostałeś dyrektorem artystycznym w naszej pracowni na jeden dzień.
Oto zakres pracy jaką musisz zrealizować aby wykonać prototyp np. koszulki rowerowej.
Na końcu napisz, jak było.
Od czego zaczynamy.
Praca nad nowym produktem odzieży rowerowej rozpoczyna się minimum pół roku przed wprowadzeniem jej do sprzedaży. Wszystko zaczyna się od potrzeby lub od pierwszej wizji, myśli, pomysłu …
Napewno nie raz sobie myślałeś - Ja zrobiłbym taką a taką koszulkę w takich kolorach i z taką grafiką.
Kiedy zaczynamy.
Zaczynamy na długo przed planowaną premierą. Np. nasze najnowsze bluzy rowerowe z kolekcji SPECIAL wstępnie zaprojektowane zostały w sierpniu. A od stycznia 2017r są w sprzedaży we wszystkich wersjach (czarna, niebieska, czerwona). Od pomysłu do realizacji upłynęło około 6 miesięcy.
A teraz testujemy odzież kolarską zimową z membraną, która będzie w ofercie na sezon zimowy 2017/2018. Od pierwszego projektu upłynęło 12 miesięcy.
Wiele etapów pracy jest potrzebne za nim nasz produkt zostanie ładnie zapakowany i wysłany do klienta.
Pierwszy jest pomysł.
Jak wspomniałem wcześniej, na początku jest myśl … a tak dosłownie to pomysł.
Z pomysłem ściśle jest powiązana potrzeba czyli pragnienie stworzenia czegoś nowego, lepszego, idealnego dla Ciebie, pasjonata i fana jazdy rowerem.
W parze z potrzebą idzie inspiracja. Obraz, architektura, film, muzyka, konkurencja to może być wszystko, co wytworzy impuls do działania czyli projektowania. Niejednokrotnie jest tak, że trzeba się przespać z pomysłem lub dać mu czas aby się uleżał. Kiedy jesteśmy pewni naszej wizji, po konsultacji z kilkoma osobami, zaczynamy.
Do gry wkracza konstruktor.
Przygotowujemy wstępne szkice. Spotykamy się konstruktorem odzieży. W naszym przypadku jest to P. Elżbieta. Rewelacyjna osoba, potrafi wszystko i nie ma dla niej rzeczy niemożliwych. Urzeczywistnia nasze kreski z ołówka w profesjonalne linie krawieckie.
Bawimy się w modę.
Między czasie musimy pracować nad (długa lista): tkaniną (rodzaj, gramatura, splot, rozciągliwość …), nićmi, suwakami, wersjami kolorystycznymi (kolory główne, kolory uzupełniające, pomocnicze, wypełniające), modelami, dodatkami … Bardzo ważne jest aby utrzymać pierwotne założenia marki. I tutaj już wielokrotnie przytrafiło nam się, że projekty lądowały w koszu. Albo za duży folklor albo przesadziliśmy z minimalizmem. Równowaga w projekcie musi być kontrolowana na każdym etapie pracy.
Po otrzymaniu wykroju wstępnego od konstruktora i ustaleniu kolorystyki, odszywamy produkt.
Testujemy, szalejemy, jeździmy do bólu.
Zaczyna się wreszcie chwila zabawy i szaleństwa na rowerze. Rozpoczynamy pierwsze testy odzieży. Poza nami do testów zapraszamy jeszcze inne osoby. Zdanie kilku osób wpływa na dalsze losy prototypów.
Testy trwają z reguły od dwóch tygodni do 2-3 miesięcy. Wszystko zależy jakiego rodzaju jest to produkt. Testowanie odzieży rowerowej musi odbywać się w warunkach podobnych do warunków użytkowania.
* W tej chwili testujemy bluzy kolarskie zimowe z membraną. Mamy idealne warunki: śnieg, wiatr, temp. od -15 do +3 st. C. Im bardziej zróżnicowane warunki tym więcej wiemy o produkcie.
Po sprawdzeniu w terenie jak zachowuje się tkanina oraz jej funkcjonalność, wprowadzamy poprawki. Bywa, że jeszcze na tym etapie zmieniamy np. kolorystykę, rodzaj szwów, suwak ...
Poprawki i szyjemy.
Znowu projekt wraca do konstruktora z naszymi poprawkami.
Następnie otrzymujemy już gotowe wykroje wraz z rozmiarówką, wersjami oraz modelami.
Cała praca przechodzi do naszej autorskiej pracowni. Nasze Panie (Magda, Teresa i Edyta) kochają wyzwania, a takimi są wszystkie nasze nowe pomysły. Przygotowują poszczególne etapy produkcji. W trakcie szycia odzieży rowerowej potrzebne jest bardzo duże doświadczenie krawieckie, krojcze i organizacyjne.
Jednym z ostatnich etapów jest weryfikacja półproduktów oraz produktu gotowego.
* Ciekawostka dla Was - Parę dni temu ponad godzinę analizowaliśmy czy wszywka powinna być 8 cm nad szwem czy 10. Odpowiedzi na takie dylematy są bardzo istotne. W produkcie gotowym nie może być przypadku.
Tylko idealna harmonia tworzy odzież kolarską z eleganckim i prostym stylem, komfortową i wygodną. A jeżeli do tego dodamy włoskie tkaniny, szyte i projektowane w naszej autorskiej pracowni otrzymamy produkt marki MORE.
Oczywiście brakuje tu kilku etapów wprowadzania nowego produktu do sprzedaży, ale te najbardziej interesujące postarałem się Wam opisać.
Dziękuję.