Odzież rowerowa na pierwsze jesienne kolarskie przygody - co ubrać ?

0
Odzież rowerowa na jesienne treningi - co ubrać ?

 Co ubrać na pierwsze jesienne rowerowe przygody ? 

Jesień w naszym klimacie to wiatr, chłód, deszcz … czasami trochę słońca. Odpowiednia odzież rowerowa to klucz do przyjemnej i komfortowej jazdy rowerem. 

Jeszcze upłynie kilka tygodni do ciepłego słoneczka, przyjemnego wiaterku muskającym naszą skórę, jazdy w koszulkach kolarskich z krótkim rękawem …

Ale możemy sprawić, że nasze treningi lub wycieczki nadal będą sprawiały nam przyjemność i radość z jazdy rowerem. Cała tajemnica kryje się w odpowiednim doborze odzieży rowerowej min. do pogody i długości treningu. Należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. 

 

 

 

 

 

 

1. Uwzględnij intensywność treningu, jego czas trwania oraz teren.

2. Określ swój próg komfortu termicznego. Dla każdego jest inny. Jeden w tej samej odzieży marznie przy 10 st. C inny przy 6 st. C 

3. Poznaj kluczowe elementy stroju, które mają istotny wpływ na komfort podczas jazdy rowerem to min.: bielizna termoaktywna, długie spodnie kolarskie, bluza rowerowa oraz ocieplacze na buty kolarskie, rękawiczki rowerowe. 

4. Zapomnij o ubieraniu się na „cebulkę”. Przy wytwarzaniu coraz większej ilości ciepła i wilgoci, nie będzie miejsca w kieszonkach do gromadzenia ściąganej odzieży.

 

kurtki rowerowe prorace ocieplane morecycling

 

Każdy element układanki jest ważny, przekonajmy się jak bardzo ?

Inaczej ubierzemy się na trening kolarski, który trwa godzinę a inaczej, który trwa 3 godziny. Podczas godzinnej przejażdżki rowerem, nawet jeżeli wytworzymy nadmiar ciepła i wilgoci, to zdążymy wrócić do domu i zrzucić z siebie mokrą odzież (zanim poczujemy zimno). Przy jeździe rowerem ponad 3 godziny, powrotu tak szybko nie będzie. Powinniśmy założyć odzież ciepłą ale o takich parametrach odprowadzania wilgoci aby jej nadmiar przenikał kolejne warstwy na zewnątrz. W przeciwnym razie wilgoć zgromadzi się na naszym ciele. Z upływem czasu będziemy coraz bardziej odczuwać zimno i przenikający wiatr. Jazda przestanie być przyjemnością a ryzyko dyskomfortu termicznego będzie bardzo duże, co może doprowadzić do dolegliwości, choroby i złych wspomnień z treningu.  

 

Teren, w którym będziemy jechać rowerem jest także bardzo istotny. Inaczej organizm pracuje przy jeździe 30 km/h po płaskim a inaczej w terenie pagórkowatym (lub na podjazdach). W krótkim czasie ciało wytworzy dużo ciepła by za chwilę podczas zjazdu być narażonym na zimno i wiatr. W takich przypadkach warto zaopatrzyć się w kamizelkę z membraną.

 

Każdy z nas ma inną tolerancję na temperatury, jedni wyśmienicie znoszą pustynny żar, a inni uwielbiają mroźne zimy. Dlatego też inaczej odczuwamy zimno. Wpływ na to może mieć wiele czynników min. mniejsza ilość tkanki tłuszczowej (u osób szczuplejszych), niedobór żelaza lub witaminy B12, problemy z krążeniem, brak wystarczającej ilości snu, zbyt mała masa mięśniowa.

 

Koszulka rowerowa z długim rękawem longsleeve style 

 

Trzy podstawowe warstwy odzieży kolarskiej powinny zapewnić Ci komfort podczas wiosennych jazdy rowerem.

Odpowiednio dobrana odzież rowerowa nie przegrzeje organizmu a zarazem nie pozwoli Ci zmarznąć podczas treningu. Nie możesz myśleć na treningu o tym gdzie Ci zimno, bo przestaniesz czerpać radość z jazdy na szosie. Nie zastanawiaj się jak bardzo zmarzniesz. Dobierz swoje ubranie optymalnie do warunków w jakich będziesz jechał na rowerze. Zapomnij o ubieraniu na „cebulkę”, przyczepki za sobą nie będziesz ciągnął, żeby wrzucać co 30 minut kolejną część stroju.

Wybierz dobrej jakości, sprawdzoną koszulkę termoaktywną. W zależności od temperatury na zewnątrz załóż koszulkę kolarską z długim rękawem lub bluzę rowerową ocieplaną. Jeżeli do tego jest wiatr lub boisz się zmarznąć zabierz ze sobą kamizelkę z membraną, która ochroni cię przed zimnym wiatrem.

Do kompletu wybierz spodenki z długimi nogawkami ocieplane lub wersję lżejszą - krótkie spodenki kolarskie plus nogawki. Na koniec w zależności od temperatury możesz założyć ocieplacze na buty.

Powinieneś również pamiętać o dobrych rękawiczkach oraz cienkiej ale ciepłej czapce pod kask, która zasłoni uszy.

Bufa to niedoceniony element odzieży kolarza. Jeżeli stójka naszej bluzy lub koszulki kolarskiej nie osłania odpowiednio szyi to bufa będzie idealna do ochrony. Zapewni więcej ciepła a w ekstremalnych warunkach może osłonić twarz przed zimnym wiatrem.

Ważne aby każda warstwa założona na ciało odprowadzała wilgoć na zewnątrz. Im skuteczniej wilgoć przenika przez materiał, tym lepszej jakości jest dzianina. A to oznacza lepszy komfort dla ciebie podczas treningu na rowerze. 

 

Kamizelka kolarska Comfort One 

 

Wielokrotnie testowaliśmy zestawy odzieży kolarskiej z powyższych opisów. Najważniejsza zaletą jest brak konieczności ściągania czegokolwiek z siebie. Każda warstwa ma swoje zadanie i jeżeli tylko dzianina jest bardzo dobrej jakości, podczas treningu spełni swoje zadanie w 100%. Przy koszulce termoaktywnej ubranej z bluza rowerową (z naszej kolekcji Hot Jacket Special) można zrealizować trening 3-4 godzinny przy temp. 6-8 st. C Zestaw uzupełniły długie spodnie rowerowe Tights Thermo, ocieplacze na buty, rękawiczki, cienka czapka, bufa.

Krótka charakterystyka odzieży rowerowej na treningi wczesną wiosną i jesienią.

Bielizna termoaktywna - zapewnia idealne odprowadzanie wilgoci, przez co organizm nie przegrzewa się. Pierwsza warstwa jest bardzo istotna. Od niej zależy nasz komfort podczas jazdy rowerem. Warto zwrócić uwagę na koszulki termoaktywne z długim rękawem, które gwarantują więcej ciepła podczas długiej jazdy rowerem.

Koszulka rowerowa z długim rękawem (męska / damska)- zapewnia ciepło zanim jeszcze nadejdą chłodne dni. Powinna być cieńsza niż bluza a grubsza niż koszulka z krótkim rękawem. Dobra dzianina zagwarantuje komfort termiczny w przedziale 10-18 st. C Możemy regulować ten zakres odpowiednią bielizną termoaktywną. 

Bluza rowerowa (męska / damska) - gwarantuje ciepło i przejmuje dalszy proces odprowadzania wilgoci na zewnątrz. Musi posiadać właściwości oddychające. Nie może być izolatorem, bo doprowadzi do przegrzania i zgromadzenia się wilgoci na twoim ciele.

Ocieplacze na buty - bardzo ważne jest aby stopy zachowały odpowiednie ciepło podczas całego treningu. Same w sobie mają mało ruchu więc należy je dodatkowo chronić. Warto zadbać również o ciepłe kolarskie skarpety.

Kamizelki kolarskie (męskie / damskie )- powinna być uszyta z tkaniny z membraną, tak aby bardzo dobrze izolować przed wiatrem i chłodem. Dodatkowo może posiadać moduły z dzianiny typu mesh (o wyjątkowo dobrej przepuszczalności), aby zmniejszyć ilość gromadzonej wilgoci i ciepła. Wysoka stójka zabezpieczy szyję i kark przed wiatrem. Warto zaopatrzyć się w kamizelkę przy zjazdach z przełęczy, temperatura odczuwalna jest mniejsza o około 5-10 st. C. 

Spodenki kolarskie (męskie / damskie )- jeżeli krótkie to z grubszej dzianiny i z nogawkami z ocieplanej tkaniny. Najlepsze jednak będą spodnie długie, ocieplane. Takie rozwiązanie minimalizuje ilość szwów i dodatkowej gumy z nogawek na wysokości uda. Spodnie rowerowe długie z naszej kolekcji Thermal pozwalają na jazdę w zakresie 0-10 st. C

Kurtka kolarska z membraną ( męskie / damskie ) - pozwala na jazdę w niskich temperaturach, bardzo dobrze chroni przed wiatrem i nagłym deszczem. Kurtka kolarska PRO Race Thermal posiada kilka istotnych atutów: dzianina jest 4-kierunkowo rozciągliwa, posiada membranę WindZero z wodoodpornością 8.000 m oraz ocieplenie od wewnątrz.

 Należy również pamiętać o długich rękawiczkach, ciepłych skarpetach, bufie i czapce.

 

Kurtka kolarska z membraną wind zero

 

 Powyższy tekst jest zbiorem naszej wiedzy i zebranych doświadczeń. Nie traktujcie go jako rozprawki naukowej ;) Możecie w komentarzach opisać swoje doświadczenia, będą pomocą dla innych.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl