Na włoskich przełęczach Stelvio, Gavia, Mortirolo, Foscagno mieliśmy idealne warunki aby testować kamizelki kolarskie Special. Każdy dzień to inna przełęcz a zarazem inne warunki do jazdy szosą.

kamizelki kolarskie more cycling

Zaczęliśmy najprzyjemniej jak można było – przełęcz Passo Dello Stelvio.

Wjazd na przełęcz od strony Bormio – słonecznie, temp. od 15 na początku podjazdu do 4 st. C na przełęczy. Koszulka kolarska na krótki rękaw Race Color, potówka, bibsy Special Black– wystarczyły aby podjazd przejechać w komfortowych warunkach. Zjazd około godz.16.00. Zakładamy kamizelkę Gilet Special, rękawki Thermo Special (prototyp – w sprzedaży od początku października), nogawki Thermo, bufa Thermo Special, rękawiczki z długimi palcami. Temperatura podczas zjazdu z przełęczy Stelvio do Bormio waha się od 4 do 9 st. C. Prędkość średnia zjazdu to około 46 km/h, maksymalna ponad 80 km/h, plus jazda przez tunele, gdzie jest dużo chłodniej i wilgotniej.

Przy takich warunkach kamizelka Special spisała się idealnie. Chroniła korpus przed chłodnym wiatrem i przewianiem ciała. Dodatkowo dawała uczucie komfortu cieplnego, nawet przy prędkości 80 km/h. Oczywiście na komfort podczas zjazdu poza kamizelką miała znaczenia cała skompletowana odzież. W takich warunkach każdy element stroju od skarpetek po bufę ma bardzo duże znaczenie.

Kamizelka kolarska Morecycling

Wnioski z trzech dni jazdy po niesamowitych przełęczach Włoch.

Kamizelka kolarska Special chroni organizm na bardzo długich zjazdach z przełęczy na wysokości ponad 2500 m npm. Zapewnia komfort termiczny wraz z pozostałymi częściami odzieży już od 8 st. C. Może być ubierana na potówkę, koszulkę kolarską z krótkim rękawem lub koszulkę z długim rękawem – w zależności od temperatury. Kamizelka chroni przed zimnem, wiatrem, wyziębieniem organizmu na zjeździe. Dodatkowo przedni panel chroniący korpus ciała oraz kieszeń na zamek umieszczona na plecach kamizelki uszyta jest z tkaniny o właściwościach wodoodpornych. Kamizelka posiada krój dopasowany do ciała, jest lekko opinająca i lekka. Po złożeniu można ją zmieścić do kieszeni.

Długość zjazdu nie ma znaczenia, ponieważ wysokiej jakości dobrane włoskie tkaniny trwale chronią organizm przed wychłodzeniem. Zamek YKK z systemem góra-dół idealnie sprawdzi się aby rozpiąć kamizelkę (od dołu) na podjeździe. Dół kamizelki wykończony jest gumą z silikonem natomiast rękawki zakończone są elastycznym ściągaczem. Kamizelka posiada 3 kieszenie w tym jedna na zamek. Na kieszeni umieszczony jest szeroki pasek odblaskowy gwarantujący większą widoczność po zmroku.

Kamizelki kolarskie towarzyszyły nam również na pozostałych przełęczach. Za każdym razem były podstawową częścią odzieży. Zakładane na koszulkę kolarską z krótkim rękawem lub z długim rękawem, w zależności od temp. na zewnątrz. Podczas podjazdów w słońcu, gdy temperatura rosła do 15 st. C kamizelka wędrowała do kieszeni.